Kayak bölgeleri hakkında genel bilgi

Teleski nedir :
Resimde görüldüğü üzerinde ayakta durarak kalçanıza dayalı tutarak zirveye çıkılmasında yardımcı olan araçtır tek ve iki kişi olarak çıkış yapılabilmektedir.
 
Telesiyej nedir:
Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi oturarak zirveye çıkılan araçtır göğüs kafesinize inen aparat ile birlikte zirveye çıkış yapılmaktadır.kayak yapmak istemeyen misafirlerde aynı şekilde zirveye bu şekilde çıkabilir orada temiz dağ havası ile hoşça vakit geçirebilirler.Ayrıca üzeri kapalı ısıtmalı ve koltuklu telesiyejler ile Uludağın en yüksek noktasına ulaşabilmektedirBelvü –Kuşaklıkaya arasında 6 kişilik ısıtmalı telesiyej 500 metre mesafede sefer yapmaktadır. Mandıra kuşaklıkaya hattında çalışan ikinci telesiyej ise 850 metreye kadar çıkabilmektedir. Saatte 4 bin kişi taşıma kapasitesine sahip olup rüzgar ve soğuktan etkilenmeyen kayakçılar 4,5 dakika içerisinde zirveye ulaşabileceklerdir
 
Skipass nedir :
Kayak pistinin tepesine telesiyej veya teleski ile gitmek için alınan bilettir Uludağ bölgesinde tek kart uygulamasına geçildiğinde alınan bu bilet sayesinde tüm pistlerden yararlanılabilmektedir. Kaybedilmesi halinde depozito tutarı alınarak yenisi verilmektedir. Skipass fiyatlandırması ile ilgili olarak daha sonra sizlere detaylı olarak bilgi verilecektir
 
Uludağ: 2485m. 
Istanbul'dan ortalama 4 saat süren yolculukla varılabilen Uludağ, İstanbul'a 220, Bursa’ya 30 km uzaklıkta bulunuyor. Kamu niteliğinde ve özel sektöre ait toplamda 25 otel var. Zengin lift ve pist ağına sahip. Birbirine yakın 2 farklı bölgeden oluşuyor. 2006 kış sezonuyla ağırlık verilen 2. bölgede yeni tesis yatırımları göze çarpıyor. 1. Bölge yoğunluğa rağmen çekiciliğini koruyor. Beceren Otel’in önündeki pistler diğerlerinden daha yoğun. Kayak ve Snowboarda yeni başlayanlar için bu pist en uygunu. ilerledikten sonra Cennet pisti, Osman Yüce, Cehennem, Tutyeli, İtalyan, Garan, Kuşaklıkaya veya Cennetkaya’ya çıkılabilir. Pistlerin en uzunu iki bin metre ile Tutyeli. Farklı ski-pass uygulamalarının olduğu Uludağ'da kalacağınız otelin hangi liftleri ücretsiz veya indirimli verdiğini önceden öğrenlmesni tavsiye edilir. Kayak ve Snowboard için bütün ekipmanları kiralayabileceğiniz ve ders alabileceğiniz kayak odaları mevcut.
Lift sayısı: 15
 
Kartalkaya: 2375m. 
Köroğlu Milli Parkı içinde yer al kayak merkezi, Bolu’ya 40, İstanbul'a 275, Ankara'ya 220 km uzaklıktadır. Her düzeydeki kayakçılara uygun olan ve merkezinde bulunan on üç pistin en uzunu bin dört yüz metre. Yeni başlayanlar için baby liftlerin de bulunduğu bölgede ortalama kar kalınlığı 2m. Bölgede konaklamak için 3 otel bulunuyor. Dorukkaya otelin kendi pistleri daha çok snowboardcuları çekerken, Grand Kartal ve Kartal otel pistleri ise kayakçılar tarafından tercih edilse de, birkaç pisti snowboard için gerçekten kusursuz denebilecek kadar iyi. Bunların başında Köroğlu liftinin etrafındaki iki pist ve Cafenin önündeki büyük lift'in etrafındaki siyah pistler. Snowboard’a yeni başlayanlar için Resuldede pisti öneriliyor. Ilerledikçe Kazankaya, Nazlı, Narin gibi pistlere geçilebilir. Eğer iyi bir boardcuyum diyorsanız Dorukkaya Otel pistlerinden Nazlı'nın hemen yanında 2006 kış sezonunda açılan Snow Park tam size göre. Kayak ve Snowboard ekipmanlarını, her otelin içinde bulunan kayak odalarından kiralayabilirsiniz. Snowboard dersi almak isterseniz Timo Snowboard School'u tercih edebilir.
Lift sayısı: 11
 
Palandöken: 3185 m. 
Zirveye sahip Palandöken, Dedeman Kayak Evi’nin hizmete girmesiyle kayak dünyasında yerini aldı. Erzurum şehir merkezine sadece 10km uzaklıkta olan kayak merkezi kış sezonunun sert ve uzun geçmesinden dolayı yılın yedi ayı karlarla kaplı. 5 yıldızlı bir otelin yanı sıra 4 yıldızlı iki otel ve misafirhanelerin olmasına rağmen yabancı turistlerin, özellikle Rus ve Iran'lıların yoğun talebi yüzünden otellerde fiyatlar yüksek yer bulmak oldukça güç. Birçok kişiye göre Türkiye'nin en iyi pistlerinin yeraldığı bölge her seviyeye hitap ediyor. Snowboardcular için sayısız off-pist seçeneği var, ancak geçtiğimiz yıllardaki çığ kazalarından sonra Jandarma ve diğer görevlilerin önerileri doğrultusunda hareket etmekte fayda var. Her çeşit liftin görülebileceği bölgede en uzun liftler iki istasyonlu 4 kişilik gondol ve Beden Terbiyesine ait bugün kullanılmayan tek kişilik telsiyej. Sezonda havanın "-20" derece olduğu düşünülürse gondolun ne kadar önemli olduğu anlaşılabiliyor. Malzeme kiralamak için çeşitli kayak odaları bulabileceğiniz gibi otellerin bünyesinde küçük kayak odaları da mevcut. Toplam 20 pistten en zoru Ejder Pisti, (FIS - Uluslararası Kayak Federasyonu’ndan onaylı) Erzurum'a gitmişken Çağ Kebabı yemeden gelinemeyeceğinin de bilgisini misafirlerinize verebilirsiniz ..
Lift sayısı: 10
 
Erciyes: 3916m. 
Kayseri şehir merkezine 20km, Kapadokya'ya 60 km uzaklıkta bulunan toz karıyla ünlü Kayak merkezi 50 yıldan fazladır kayakseverlerin uğrak yeri. Çok geniş pistler ve hızlı liftler sayesinde hangi seviyeden olursanız olun, kalabalıktan etkilenmeden rahatça kaymak mümkün. Hız ayarlı iki telsiyej, üç teleski ve 3 baby lift mevcut. Daha çok ve uzun kayabilmeniz için iki istasyondan oluşan 1150m ve 1600m uzunluklarındaki 4'lü chair liftleri kullanmanızı tavsiye ederiz.Hemen hemen tüm liftlerin bitiş noktası olan ilk istasyon daha çok yeni başlayanlar için idealken, ikinci istasyon iyi kayanlar için tercih edilebilir. Hava durumuna bağlı olarak gece aydınlatılan pistlerde kaymanızı da tavsiye ederiz. ELT üyelerine Kayak ve snowboard ekipmanlarını indirimli kiralama ve uygun fiyatlara ders alma imkanı sağlanmaktadır..  
Bölgede mutlaka yapılması gerekenler; Telsiyej ile çıkarken kulağınızda en sevdiğiniz şarkı ile eski bir volkan olan Erciyes dağının ihtişamını izleyin, genelde kimsenin bilmediği "Safari" rotasından mutlaka arkadaşınızla kayın, en az 3 kişi toplanıp zirveye doğru yürüyün, yorulduğunuzda boardunuzla dağın sırtından aşağı kadar hiç durmadan kayın, Zümrüt Cafe'de sucuk ekmek, şehir merkezinde bulunan Ananın Yeri'nde el yapımı özel mantı yeyin, en az bir akşam Hilton'un roofunda birşeyler içerken Kayseri'yi gece, mümkünse kar yağarken izleyin, vaktiniz kalırsa Türk gecesine katılabilirler
Lift Sayısı: 8

Sarıkamış: 2800m. 
Kars’a 60 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış, Kars havaalanına 45 dk, Erzurum havaalanına 3 saat mesafededir. Benzeri sadece Alplerde bulunan kristal kar yapısı, kayak/snowboard sporu için oldukça elverişlidir. Boardcuların çıkabileceği en yüksek noktası 2700 m yüksekliğindeki Cıbıltepe'de, tüm boarderlar için uygun zorluk derecelerinde 5 pistin bulunduğu 2 istasyon yer alıyor. İlk etabı yumuşak eğimli olduğundan snowboard’a yeni başlayanlar için uygun. İkinci etap ise ileri derecede snowboard yapanlar için önerilebilir. Doğa,  pistleri ile Türkiye’nin en iyi kayak merkezi ve en büyük kayak tesisi olarak kabul edilen Sarıkamış'da ki 4'lü chair liftlerin son derece hızlı olmasından dolayı kayak keyfi kesintisiz yaşanıyor. Dünya'da eşine sadece Kanada'da rastlanabilecek bir doğa içinde; Sarıçam ağaçları altındaki vadide ister kuş sesleriyle, ister "Linkin Park" dinleyerek off-pist kaymanın size çok büyük bir haz vereceğine hatta hayatınızda edinebileceğiniz en güzel deneyimlerden biri olacağına eminiz. 2 otelin bulunduğu Kayak merkezinde malzeme kiralamak ve ders almak için kayak odaları mevcut.
Lift Sayısı: 5
SİZE ÖZEL UÇAK BİLETİ
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561

 Merkez: Çankırı Caddesi Anadolu İş Hanı No.22 Kat.1                           Ulus-Altındağ-ANKARA
Tel: 0312-4269852
Cep : 0532 353 59 41

Şube: Cumhuriyet Mah. Atatürk Caddesi No:40 Kat: 2
Fethiye-MUĞLA
Te l: 0252 6146218          
Cep : 0542 6146218

 

Bir kap su * Bir kap mama


Kapı önlerine koyacağınız .
BİR KAP YEMEK
BİR KAP SU

Soğuk KIŞ günlerinde
BİR BOŞ  KUTU

ile bu minik canlara
HAYAT VERBİLİRSİNİZ.

Bizi Takip Edin

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret131017